Yanlış Diyetin Zararları

Kilolu insanlar kilolarından kurtulmak için diyet programlarına başvururlar. Fakat bazıları diyet programlarıyla birkaç kilo vermeyi başarırken bazıları da diyeti yarıda keserek kilo verme yolculuğunu sonlandırılır. Bazı insanlar da birkaç kilo verdikten sonra diyeti bırakır bırakmaz tekrar eski kilolarına hızla kavuşurlar. Bunun temel sebebi insanların genellikle kendilerine uygun olan doğru diyet programları uygulamıyor olmalarıdır doğru diyet programını uygulamak için kendi kendimize seçip beğendiğimiz diyeti uygulamak yerine uzman doktorlara danışarak ve gerekli tahlilleri yaparak hormon dengemizi sindirim sistemimizi kontrol ettirmemiz gerekir. Eğer herhangi birinde insülin direnci ya da leptin hormonu direnci yüksekse bu kimsenin kilo vermesi mümkün görünmez. Bu nedenle kişinin Doktor kontrolünde insülin direncini kırması gerekir. Bu aşamadan sonra en uygun doğru diyeti seçilerek diyet programına başlanır. Diyet süresi boyunca gerekli motivasyon sağlanarak Psikolojik destek alarak ve kişinin kendi kendini olumlu telkinlerle motive ederek bu süreci bitirmesi en sağlıklı yoldur.

Yanlış Diyet Zararlıdır
Uzmanlar yanlış uygulanan diyetlerin halsizliğe, unutkanlığa, saç dökülmelerine neden olabileceğini vurguluyorlar. Bu noktada doğru diyet programı seçmek çok önemlidir. Doktor diyet programı seçilirken
• Kişinin cinsiyeti
• Kişinin yağ ya da kas oranı
• Hormonlar

yanlış diyet nelere yol açar

• Yaş
• Sindirim sistemi
• İnsülin direnci
• Leptin direnci
• Ödem araştırması
• Diğer rahatsızlıklar

Gibi kavramlar göz önüne alınarak doğru diyet programı seçilmektedir. Bu noktada uzun süre boyunca uygulanabilirliği mümkün olan azar azar kilo verdiren Sağlıklı diyet programları uygulamak en iyisidir. Bir haftada 5 kilo vermek vücut dengesini sarsacaktır. Bir haftada 5 kilo vermek ve diyet sonrası yeniden kilo almaktansa, uzun vadede ayda 1-2 vererek kararlı bir şekilde ilerlemek vücut sağlığını tehlikeye atmadan sizi sağlıklı yaşama taşır.

Hakkımızda Anlat

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

Tevfik Özlü’den gribe karşı uyarı: Ömür boyu hastalık oluşturabilir

Prof. Dr. Tevfik Özlü, son aylarda Avrupa ülkelerinde sıklıkla görülen ve çocuk ölümlerine neden olan, 'Beta Hemolitik Streptokok' hastalığı ile ilgili, "Enfeksiyonu geçirmiş kişilerde ileride kalıcı hastalıklar olabiliyor" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir