Tarihinin Bilinen ilk Yağmacıları Bunlar Olmalı..!

Antik Romalılar zümrüt konusunda tutkuluydu. Romalı yazar Yaşlı Plinius’un MS 1. yüzyıldaki bildirdiği gibi, “Rengi göze daha hoş gelen hiçbir taş yoktur, … bundan daha yoğun bir rengin var olduğu bir yeşil yoktur.”

Araştırmacılar, Mısır’ın Doğu Çölü’ndeki bir vadi olan Wadi Sikait’in önemli bir Roma zümrüt madenciliği işletmesine ev sahipliği yaptığını uzun zamandır biliyorlardı. Şimdi ise Sikait adı verilen alanda yapılan kazılar, Roma ordusunun maden ocağının hem inşasında hem de savunmasında doğrudan yer aldığına dair ilk kanıtları ortaya çıkardı.

Bulgular ayrıca Aşağı Nubia kökenli rakip bir göçebe grup olan Blemmy’lerin MS dördüncü ve altıncı yüzyıllar arasında madenlerin kontrolünü Romalılardan almış olabileceğini gösteriyor.

Universitat Autònoma de Barcelona’da (UAB) arkeolog olan Joan Oller Guzmán liderliğindeki uluslararası bir ekip, Ocak ayında Sikait’te beşinci kazı sezonunu tamamladı.

Son iki yılda araştırmacılar, Blemmy’lerin olası kontrolü ele geçirmesiyle yaklaşık olarak aynı zamanda, madencilik faaliyetlerinin sonuna tarihlenen sitenin katmanlarını incelediler. Büyük Tapınak adı verilen yapıda, birinde 4. veya 5. yüzyıla tarihlenen bozulmamış bir adak sunusu bulunan mükemmel şekilde korunmuş iki kutsal alan keşfettiler.

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

“Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı” uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özlem Özgür Gündeşlioğlu, Strep A enfeksiyonlarının artması ile birlikte son dönemde çocuklarda vücutta yaygın kızarık ve döküntüler yapan 'kızıl' vakalarının da arttığını söyledi. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, bu vakaların Strep A'nın etkeni olduğunu belirterek, hastalık belirtisi gösteren çocukların mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir