MÖ 200 Yıllarda Kurban Edilen Çocuk Mumyası Bulundu..!

Görünüşe göre ölü bir soyluya öbür dünyada eşlik etmek için yüzlerce yıl önce kurban edildiği düşünülen altı mumyalanmış çocuk, Lima yakınlarındaki bir mezarda gün yüzüne çıkarıldı.

Kumaşlara sıkıca sarılmış minik iskeletler, geçen Kasım ayında Lima’nın yaklaşık 24 kilometre doğusundaki Cajamarquilla kazı alanında keşfedilen önemli bir adamın, muhtemelen siyasi bir figürün mezarında bulundu.

Kazıdan sorumlu arkeolog Pieter Van Dalen, Çocuklar yakın akraba olabilir ve soylunun mumyasının mezarının girişinin farklı yerlerine üst üste yerleştirilmişler diyor.

Çalışma hipotezimize göre çocuklar, mumyaya yeraltı dünyasında eşlik etmek için kurban edilmiş olmalı.

Cajamarquilla, MÖ 200 yıllarında, İnka öncesi dönemde çamurdan inşa edilmiş ve yaklaşık 1.500 yılına kadar iskan edilmiş bir şehirdi. O dönemde 10.000-20.000 kişiye ev sahipliği yapmış olabilir.

Van Dalen, mumyaların ise yaklaşık 1.000 ila 1.200 yaşında olduğunu söylüyor.

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

“Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı” uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özlem Özgür Gündeşlioğlu, Strep A enfeksiyonlarının artması ile birlikte son dönemde çocuklarda vücutta yaygın kızarık ve döküntüler yapan 'kızıl' vakalarının da arttığını söyledi. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, bu vakaların Strep A'nın etkeni olduğunu belirterek, hastalık belirtisi gösteren çocukların mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir