Kral Arthur Zamanına Ait Gizemli Lahit Mezarlar Bulundu

MS 5. ve 7. yüzyıllar arasına tarihlenen İngiliz kraliyet mezarlarının, muhtemelen özenli olmadıkları ve değerli mezar eşyaları içermedikleri için şimdiye kadar göz ardı edildiğini ileri sürüyor.

Araştırma, Roma yönetiminin sonu ile geç Anglo-Sakson krallıkları arasındaki İngiliz tarihinin az anlaşılan bir dönemine ait arkeolojik kanıtları yeniden gözden geçiriyor

Reading Üniversitesi’nde arkeoloji ve tarih alanında fahri profesör olan Ken Dark’ın yeni çalışması, İngiltere ve Galler’in batısındaki modern İngiliz ilçeleri Somerset ve Cornwall da dahil olmak üzere yaklaşık 20 mezar bölgesinde Roma sonrası İngiliz krallarının ve ailelerinin 65 mezarını tanımlıyor.

İngilizler, 5. yüzyılın başlarında Britanya’da Roma egemenliğinin sona ermesinden sonraki yüzyıllarda, şimdi İngiltere’nin batısında, Galler’de ve İskoçya’nın bazı bölgelerinde hüküm sürmeye devam ederken, işgalci Anglo-Saksonlar doğuya yerleşti.

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

“Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı” uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özlem Özgür Gündeşlioğlu, Strep A enfeksiyonlarının artması ile birlikte son dönemde çocuklarda vücutta yaygın kızarık ve döküntüler yapan 'kızıl' vakalarının da arttığını söyledi. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, bu vakaların Strep A'nın etkeni olduğunu belirterek, hastalık belirtisi gösteren çocukların mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir