İkiz Bebek Nasıl Olur?

İkiz bebeklere sahip olmak isteyen çiftler, bu yazımızı sizler için kağıta döküyoruz. İkiz çocuklara hamile kalma ihtimalinizi arttıracak öneriler ve yöntemler nelerdir? Çoğul hamilelik olması için ne yapmalıyım? İşte sorunuzun yanıtları…

İkiz çocukların hayalini kuran çiftlerin bu hayallerine kavuşmaları elbette mümkündür. Hayallerini gerçekleştirebilmeleri için şanslarını arttıracak belirli yöntemler olmasına rağmen, çoğul hamilelik için en etkin faktör olarak karşımıza genetik şans faktörü çıkıyor. Yine de ikiz hamilelik ihtimallerini arttıran bazı yöntemleri uygulamak da mümkün.

İkiz Hamilelik Şansını Arttıran Faktörler
Şimdi sizlerle birlikte ikiz hamilelikte şans faktörünü arttıran etkenleri inceleyelim. Öncelikle en önemli etken olan genetiği incelemekte fayda vardır.

Gen Faktörü
Çoğul (ikiz, üçüz ya da dördüz) hamileliğin olabilmesi için genetik özellikler oldukça önemli bir rol üstlenir. İkiz bebeklere sahip olabilmek için baba tarafından akrabalarda ikiz hamilelik görülmesinin pek bir etkisi olduğu söylenmiyor. Fakat anne tarafında görülen ikiz, üçüz ya da dördüz hamilelikler ikiz bebeğiniz olma ihtimalini kuvvetlendirir.

ikiz bebek nasıl olur

Yaş Faktörü
Kadın doğum uzmanları, normal hamilelik  veya çoğul hamilelikte yaş faktörünün önemine dikkat çekiyor. İleri bir yaşta hamile kalmanın hem anne adayları için, hem de bebekleri için riskli bir durum olduğunu belirtiyor. Özellikle 40 yaşın üzerinde hamile kalan anne adaylarının bebeklerinde sakat doğum ihtimali artıyor.

Ancak bu bilgilere ek olarak yapılan araştırmalar sonucu kadınların %17’si 40 yaş ve üzerinde çoğul hamile kalınabildiğini gösteriyor. Bunun sebebi olarak ise yaşlı kadınların gençlere oranla daha fazla yumurta üretmesi gösteriliyor.

Kilo Faktörü
Çoğul hamilelik şansını arttırmak için kilo faktörü oldukça etkilidir. Üreme hormonlarının salgılanmasında oldukça etkili olan kilo faktörü çoğul hamilelik ihtimalini arttırmanıza yardımcı olmaktadır. Sağlıklı yollardan ve yeterli miktarda kilo almak için uzman beslenme uzmanı veya diyetisyene başvurabilirsiniz.

Folik Asit Faktörü
Çocuk yapmaya karar verdiğiniz zamandan 3 ay önce başlandığı taktirde folik asit tüketimi ikiz bebeklere hamile kalma ihtimalinizi arttıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, folik asit tüketimine hamilelikten en az üç ay önce başlamalısınız.

Hakkımızda Anlat

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

NCL Hastalığı Nedir?

NCL hastalığı, açılımı nöronal seroid lipofusinoz olan ve özellikle sinir ve hücreleri etkileyen nadir görülen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir