EYT’de kimsenin bilmediği detay! İkinci kez tazminat alma fırsatı…

EYT düzenlemesi için gözler artık Meclis’e çevrildi. Milyonlarca vatandaş EYT düzenlemesini iple çekerken, yasa çıktıktan sonra emekli olup işinden ayrılacak olanlar şimdiden hesap yapmaya başladı. Kıdem ve ihbar tazminatları ile izin paralarının nasıl olacağı merak edilirken, işinden ayrılan emeklinin alacağı toplu paranın tablosu da ortaya çıktı. Öte yandan çoğu kişinin bilmediği ikinci tazminat hakkı da netleşti. İşte EYT ile ilgili tazminat hesabında tüm detaylar…

İKİNCİ TAZMİNAT HAKKI!

Posta’da yer alan habere göre; EYT düzenlemesiyle emekli olan bir vatandaş, aynı veya farklı bir işyerinde yeniden çalışmaya başlarsa, ikinci tazminat hakkını da kazanıyor. Emekli olan SSK’lı (4A) çalışmaya devam etmek isterse, yasaya göre onun için 1 Ekim 2008 tarihi devreye giriyor.

SGDP AYRINTISI

Bu tarihten önce işe başlamış veya emekli olmuş kişiler SSK’lı çalışmalarını sürdürmek isterse ya emekli aylıklarını kestirecek ya da sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışacak.

Emekli aylığını kestirmeden destek primine tabi olarak çalışmaya devam edenler, tekrar emekli olamıyor. Dolayısıyla ‘emeklilik gerekçesiyle’ tekrar kıdem tazminatı da alamıyor.

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

Dijital Türk Lirasında ilk ödeme işlemi gerçekleştirildi

Teknoloji ilerlerken ülkelerin dijital paraları da devreye girmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir