Cennet Gibi Bir Şehir Keşfedildi..!

Peru’nun Supe Vadisi’ndeki Caral şehri, MÖ 2600’de gelişti ve Amerika’nın bilinen en eski şehri olarak kabul ediliyor. Pasifik Ceketli en eski güçlü krallık, Supe bölgesinde 17 kadar şehir merkezi vardı. Caral , Pasifik’ten yaklaşık 20 km ve günümüz Lima’sının 193 km kuzeyinde yer almaktadır.

Üç batık plaza ve değişen karmaşıklıktaki sekiz yerleşim bölgesini de içeren alana, taş ocaklarından ve nehir parkelerinden inşa edilmiş yapıların bulunduğu altı büyük taş platform hakimdir. Mısır’ın Eski Krallık firavunlarının dikkatle yönlendirilmiş Giza Piramitlerini inşa ettikleri sırada, Caral’ı küçük ama yetkili bir seçkinler yönetiyordu . Caral eyaleti, MÖ 2000 ile 1500 yılları arasında, tıpkı diğer krallıkların kıyı boyunca ön plana çıkması gibi, bilinmeyen nedenlerle terk edildi. Ama site nasıl düzenlendi?

Arkeologlar Jose Ricra ve Aldemar Crispin, İspanyol uzmanlar – astro-astronom Cesar Gonzalez-Garcia ve astrofizikçi Juan Antonio Belmonte – getirdiler. Caral ve okyanusa yakın iki merkez de dahil olmak üzere 10 bölgede 55 yapı ölçtüler . Ölçümlerden iki ana yönelim ortaya çıktı. Biri ayın ana durgunluğuna, diğeri yaz gün doğumuna (Güney Yarımküre’de Aralık) yönlendirildi. Bu yönelimlerin rastgele olmasına imkan yok. Güney Yarımküre’deki en parlak yıldız olan Sirius’a yönelik üçüncü, daha zayıf bir yönelim de değildi. Bu nedenle, Yaz Gündönümünde güneşin ilk ışınlarının Caral’ın merkezi piramitlerinin merdivenlerinden girmesi ve ana salonunu geçmesi tesadüf değildir.

Belki de en önemli gözlem noktası, gündönümü gözlemleyen kişinin büyük bir kalabalık tarafından görülebildiği batık plazalardan biriydi. Yaz gündönümü özellikle önemliydi, çünkü bu, Supe Nehri’nin And Dağları’ndan dağ yağışı aldığı zamandı.

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

“Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı” uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özlem Özgür Gündeşlioğlu, Strep A enfeksiyonlarının artması ile birlikte son dönemde çocuklarda vücutta yaygın kızarık ve döküntüler yapan 'kızıl' vakalarının da arttığını söyledi. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, bu vakaların Strep A'nın etkeni olduğunu belirterek, hastalık belirtisi gösteren çocukların mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir