Bu Dişler Hangi insan ırkına Ait..?

Bu çok şaşırtıcıydı, çünkü Muge bölgesindeki Amoreira ve deniz kabuğu yığınlarından oluşan diğer çöplük alanlar, 8.000 yıl önce bölgede yaşayan son avcı-toplayıcıların mezarlıkları için arkeologlar tarafından iyi biliniyor. Uppsala Üniversitesi ve Universidade de Lisboa’dan araştırmacılar, bu mezarı araştırmak için biyomoleküler arkeoloji, antik DNA ve tarihi kayıtları birleştirdiler.

Bunların, muhtemelen Senegambia’dan, Atlantik ötesi köle ticareti yoluyla Portekiz’e gelen ve 1630 ve 1760 civarında ölen birinci nesil bir Afrikalının kemik kalıntıları olduğunu belirleyebilirdik.

Genetik imzası Afrika kökenli olduğunu gösterirken, diyet izotop analizi, yaşamının çoğu için, diyetinin, Senegambiya’da yaygın olarak bulunan, ancak o zamanlar Portekiz’de bulunmayan bitkisel gıdalardan ve ayrıca düşük trofik seviyeli deniz gıdalarından (çift kabuklu yumuşakçalar gibi) az miktarda tüketildiğini gösteriyor.

Kemik biyoapatitindeki oksijen izotopik sinyali, günümüz Moritanya, Senegal ve Gambiya’da batı Afrika’nın kıyı bölgelerine daraltılabilen menşe yerinde yutulan suyu yansıtıyor.

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

“Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı” uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özlem Özgür Gündeşlioğlu, Strep A enfeksiyonlarının artması ile birlikte son dönemde çocuklarda vücutta yaygın kızarık ve döküntüler yapan 'kızıl' vakalarının da arttığını söyledi. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, bu vakaların Strep A'nın etkeni olduğunu belirterek, hastalık belirtisi gösteren çocukların mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir