Bu Çocukları Kim Mumyalamış..? Hangi Kavim Yapmış Bunu..?

1787-1880 yılları arasında Palermo Yeraltı Mezarlığında sergilenen bedenlerin kimlikleri henüz saptanamadı.

Sicilya’nın kuzeyinde yer alan Palermo’daki Capuchin Yeraltı Mezarlığında, 163 çocuk dâhil binden fazla beden yatıyor. Şimdilerde araştırmacılar, uzun zaman önce ölen çocukların bazılarının yaşamları ve ölümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için X-ışını teknolojisini kullanıyor.

Bu Çocukları Kim Mumyalamış..? Hangi Kavim Yapmış Bunu..?
Bu Çocukları Kim Mumyalamış..? Hangi Kavim Yapmış Bunu..?

Staffordshire Üniversitesi’nden arkeolog Kirsty Squires öncülüğünde yürütülen yeni projede, 1787-1880 yılları arasında ölen ve kalıntıları yeraltı mezarlarındaki “çocuk şapelinde” bulunan 41 çocuk incelenecek.

Squires, Taşınabilir bir X-ışını ünitesi alacağız ve çocukların yüzlerce görüntüsünü farklı açılardan çekeceğiz. Biyolojik kaynakları, bireylerin mumyalanma şekli ve giydikleri kıyafetler dâhil, daha kültürel türdeki şeylerle karşılaştırarak çocukların gelişimlerini, beden sağlıklarını ve kimliklerini daha iyi anlamayı umuyoruz.”

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

“Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı” uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özlem Özgür Gündeşlioğlu, Strep A enfeksiyonlarının artması ile birlikte son dönemde çocuklarda vücutta yaygın kızarık ve döküntüler yapan 'kızıl' vakalarının da arttığını söyledi. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, bu vakaların Strep A'nın etkeni olduğunu belirterek, hastalık belirtisi gösteren çocukların mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir