Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır diye soracak olursak çok detaylı bir açıklama yapılabilir. Bir diğer adıyla intermittent fasting olan bu beslenme çeşidi, son zamanlarda dünya çapında çok fazla araştırılıyor ve uygulanıyor. Ama öyle kısa sürede gündemde kalıp da sonradan unutulan bir diyet veya beslenme şekli furyasına dahil değildir. Aralıklı oruç da dikkat etmemiz gerekenler seçmiş olduğumuz yöntemin kurallarına uyarak açlık penceresi denilen sürede sıfır kalori kahve, sıfır kalori maden suyu ve  su içimi serbesttir. Tokluk pencerelerinde ise istediğimiz her türlü besin yenilebilir.

Aralıklı Oruç Metodları

Bu  orucun farklı bir çok farklı aralıklı oruç metodları bulunmaktadır. Bu metotlardan bahsedecek olursak,

  • 5’e 2 yöntemi, Haftanın belirlemiş olduğu herhangi beş günü normal bir şekilde beslenip peş peşe gelen diğer iki gün ise günde 500 ve 600 kaloriyi geçmeyecek şekilde kalori alımıdır. Bu 500 ve 600 kalori alırken dikkat etmemiz gereken nokta protein alımını çok kısmamaktır. Bu yöntemi seçtiğiniz zaman hayatınızı rahatlatacak çünkü hem sağlıklı doğal ve faydalı gıdalar alacaksınız hem de kaç kalori aldığınızı net olarak bileceksiniz.
  • 12’ye 12 yöntemi, Günü ikiye bölen bir metottur. Günün bir yarısında ürünlerinizi istediğiniz kadar, istediğiniz kalori de yiyorsunuz sonrasında geriye kalan 12 saat boyunca kalori almıyorsunuz. Açlık penceresi süresini uzattığımız zaman orucun faydaları daha rahat görülmektedir.
  • 14’de 10 yöntemi ( 10 saat doku penceresi 14 saat açlık penceresi )
  • 16’ya 8 yöntemi
  • Tüm gün açlık penceresi

Aralıklı orucun faydaları

Aralıklı orucun faydaları gerçekten çok fazladır. İnsülin hormonunun salgılanması üzerindeki olumlu etkileri diyabet hastası olan insanlardan kilo sorunu yaşayan herkese çok faydalı olan aralıklı oruç enerji olan mitokondrilerin hızla yenilenmesine ve hücre döngüsüne katkıda bulunuyor. Hatta çok ileri seviyedeki kronik rahatsızlıkları olan insanlara doktor denetimi altında çok uzun süreli açlık pencereleri içeren aralıklı oruçlar uygulanmaktadır. İşin temelinde bedenimize yardımcı oluyoruz. Ölmüş hücrelerin sindirilmesini ve bedenimizin gençleşmesini sağlıyoruz. Her şeye rağmen bu orucu denemeden önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Hakkımızda Anlat

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

Chia Tohumu İle Zayıflama

Son zamanlarda adından sıkça bahsettiren Chia tohumu, zengin içeriği ile süper besinler arasında yer alır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir