800 Yıl Önceye Ait Gizemli Kafatası implantı Herkesi Büyülüyor

Müzeye bağlı olmayan birkaç bilim insanı, implantın gerçekliği konusunda oldukça şüpheci görünüyor fakat genel olarak görüşleri karışık. Bazıları şüpheci ve implantın sahte olduğunu öne sürerken, diğerleri implantın gerçek olabileceğinden şüpheleniyor.

Bilim insanları, her iki durumda da, implantın gerçek olup olmadığına dair nihai bir karar verilmeden önce birkaç bilimsel testin yapılması gerekeceğini söylüyor.

Louisiana’daki Tulane Üniversitesi’nde antropoloji profesörü olan John Verano, kafatası gerçek olsa bile, metal implantın muhtemelen günümüzün bir sahtekarlığı olduğuna atıfta bulunarak, Bunun gerçek bir şey olduğundan oldukça şüpheliyim.

Verano, Bence bu, kafatasını daha değerli bir koleksiyon haline getirmek için üretilmiş bir şey. diyor. Bu metal implant, müze ya da bağışçı ona sahip olmadan, onlarca yıl önce yerleştirilmiş olabilir.

Bir trepanasyondan sonra, kesilen deliğe kişinin kemiğinin bir parçasının yerleştirildiği, geçmiş keşiflerden birkaç vaka daha var.

Ek olarak, 2013 yılında American Journal of Physical Anthropology makalesinde Kurin, yaklaşık 800 yıl önce Peru’da yaşayan bir kişinin üzerine metal bir başlık dikilmiş dar bir kafatası başlığı taktığı bir vakayı bildirmişti.

Şapkayı bir miğfer gibi giymişti ve trepanasyonla oyulmuş bölgeyi koruma altına almıştı.

Hakkımızda Haber Yolda

Haber İçin Hep Yollarda

Bu Haber De İlginizi Çekebilir

“Strep A’nın neden olduğu kızıl vakaları arttı” uyarısı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Özlem Özgür Gündeşlioğlu, Strep A enfeksiyonlarının artması ile birlikte son dönemde çocuklarda vücutta yaygın kızarık ve döküntüler yapan 'kızıl' vakalarının da arttığını söyledi. Doç. Dr. Gündeşlioğlu, bu vakaların Strep A'nın etkeni olduğunu belirterek, hastalık belirtisi gösteren çocukların mutlaka doktor kontrolüne götürülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir